Zanim kupisz drzwi przesuwne

Lubię drzwi przesuwne, bo nie tylko pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, ale także umożliwiają swobodniejsze zaaranżowanie ścian. Paradoksalnie świetnie sprawdzają się nie tylko w małych pokojach, bo równie dobrze mogą być kropką nad i w wielkim salonie. W takim razie jak ugryźć ten temat? Kiedy  naprawdę warto pomyśleć o drzwiach przesuwnych?

Przygodę z drzwiami przesuwnymi warto zacząć od poznaniu ich rodzajów. Występują drzwi naścienne, które przesuwają się po prowadnicy zamontowanej na ścianie, co skutkuje tym, że są widocznym elementem po zsunięciu ich. Co innego drzwi chowane w ścianie, bo dzięki nim nie trzeba martwić się ulokowaniem elementów na danej ścianie, co daje sporą swobodę przy aranżowaniu pomieszczenia.

Kiedy warto rozpatrzeć drzwi przesuwne zamiast klasycznych?

Po pierwsze przy dwuskrzydłowym rozwiązaniu znajdującym się na środku ściany w obu pomieszczeniach. Obrazując to konkretniej: ścianka działowa ma znaleźć się między jadalnią i kuchnią, a dwa skrzydła po 80 cm mają otwierać się w jedną ze stron. W takim przypadku warto pomyśleć, czy takie uchylne skrzydła nie będą przeszkadzać w codziennym życiu, bo mogą o coś uderzać lub coś zasłaniać.

Po drugie mając mało miejsca, a chcąc wydzielić osobne pomieszczenie. Doskonale sprawdzą się nierzucające się w oczy drzwi przesuwne między niedużą sypialnią i garderobą. To duża oszczędność miejsca, ale także rozwiązanie, które na co dzień nie przeszkadza, bo drzwi ukryte w ścianie nie muszą być koniecznie zamknięte, aby swobodnie korzystać z obu pomieszczeń.

Po trzecie chcąc stworzyć wnętrza zmieniające się pod potrzeby domowników. Drzwi przesuwne niekoniecznie muszą mieć wygląd klasycznie rozumianych drzwi (rama plus nieduże przeszklenie). Mogą być podwieszaną taflą szkła, która w przypadku chęci wydzielenia strefy dziennej mogą poruszać się na prowadnicach i oddzielać na przykład sypialnię od pokoju dziennego, a na co dzień mogą być zsunięte, bo użytkownikom nie przeszkadza sąsiedztwo łóżka i kanapy.

Oczywiście są przypadki, kiedy warto wstrzymać się z takimi drzwiami.

Po pierwsze, kiedy mowa o ścianie nośnej i drzwi montowane na niej miałyby kolidować z możliwością swobodnego ułożenia elementów we wnętrzu.

Po drugie, gdy jest możliwość zamontowania klasycznego skrzydła rozwieranego, które będzie otwierało się bezpośrednio na ścianę boczną.

Po trzecie, kiedy chce się wykorzystać całą ścianę do powieszenia na niej mebli, bo na przykład konstrukcja potrzebna do drzwi może uniemożliwiać swobodne zaaranżowanie samej ściany.

Kiedy już przekonasz się, że drzwi przesuwne są tym, co jest dla Ciebie najodpowiedniejsze warto wiedzieć, jak montuje się jedne i drugie.

Drzwi przesuwne naścienne przesuwają się po prowadnicy i po zsunięciu pozostają na ścianie. Kupując drzwi otrzymasz cały zestaw potrzebny do montażu m.in. drzwi, prowadnice, rolki oraz listwy maskujące. A jak się je montuje? W skrócie: mechanizm przykręca się do ściany, skrzydło drzwiowe na rolkach umieszcza się w prowadnicy i  całość wykańcza się listwami dekoracyjnymi.

W przypadku drzwi chowanych w ścianie montaż należy przewidzieć jeszcze w fazie projektowania, gdyż należy przewidzieć montaż kasety w której będzie się chować skrzydło. Przy zakupie takich drzwi również powinieneś dostać cały komplet elementów potrzebnych do ostatecznego montażu.

Zdjęcia: 1 | 2 | 3 | 4