Trendy we wnętrzach w 2019

Wiosna tuż, tuż, więc coraz więcej osób myśli o remoncie w swoich czterech ścianach. W związku z tym spieszę z odpowiedzią na pytanie: „Co jest modne we wnętrzach w 2019 roku?”. Co kupić? Co wprowadzić do swoich czterech ścian? Co ciągle pozostaje trendy?

Na sam początek warto wspomnieć o tym, co nigdy nie traci na aktualności, a więc o motywie naturalnych materiałów we wnętrzach, które charakteryzują się wysoką jakością. Nie ma nic piękniejszego i zarazem ponadczasowego, niż kamienny blat w kuchni czy drewniany stół w jadalni. Natura nigdy nie wyjdzie z mody, zwłaszcza jeżeli idzie w parze z wysoką jakością.

Czy w takim razie ciągle trzymać się zasady „Less is more”? Wszystko zależy od Twoich upodobań. Poważnie! Bo z jednej strony jest mowa o minimalizmie, ograniczaniu zakupów, a z drugiej o maksymalizmie i eklektyzmie. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby żyć w zgodzie z samym sobą i być konsekwentnym w swoich wyborach. W końcu wnętrze tworzy się przez lata i na lata. Jednak nie ma co ukrywać, że po erze spolszczonego stylu skandynawskiego, coraz częściej ludzie szukają czegoś innego – stawiają na wyraziste kolory, wprowadzają do wnętrz sztukę i eksperymentują.

Oglądając inspiracje na ten rok nie można nie zauważyć, że meble mają coraz odważniejszą formę. Często są na lekkich, wysokich nóżkach, ale przykuwają spojrzenie swoim nieoczywistym kształtem. Może iść to śmiało w parze z kolorem, który w całości sprawi, że jedna kanapa zrewolucjonizuje cały Twój pokój dzienny. Przy okazji nie można zapominać o teksturze materiału, która aktualnie wygrywa ze wzorem. Podsumowując: meble tapicerowane powinny być wyraziste w nieoczywisty sposób.

W temacie materiałów warto wiedzieć, że do łask wraca aksamit, który kiedyś może był i staroświecki, ale teraz znowu jest na topie. Dodaje wnętrzu luksusu i zarazem sprawia wrażenie przytulności. Dzięki głębokiemu kolorowi może być inspirujący nawet w formie kilku poduszek na ukochanej, szarej kanapie.

To co w takim razie z kuchniami? Czy dalej biel? Czy nadal sterylnie? Już od dwóch lat widać, że powoli odchodzi się od tego założenia, jednak zwolenników takich kuchennych wnętrz ciągle nie ubywa. Też je lubię, ponieważ polskie kuchnie często są niewielkie, więc biel dobrze im robi. Ale to nie zmienia faktu, że warto do tej bieli coś dodać. Może wzorzyste płytki? Albo pas nieoczywistego koloru? Na pewno należy powoli przyzwyczajać się do myśli, że białe kuchnie mogą zostać zastąpione czymś innym.

Pozostając w temacie kuchennym (ale i nie tylko) trzeba podkreślić fakt, że odchodzi się od mebli w wysokim połysku i coraz częściej wybiera się matowe wykończenie. To świetnie komponuje się z naturalnymi materiałami i nadaje meblom ponadczasowego wyrazu. Mat ma w sobie taką skromność, ale i wysublimowanie. Nie można mu zarzucić tego, że narzuca się. Zwłaszcza jeżeli mowa o meblach w kolorze, bo jednak meble kuchenne w intensywnej czerwieni i w dodatku w wysokim połysku są bardzo ekspresyjne i dominujące.

Jeszcze rok temu nie pomyślałabym, że kiedykolwiek napiszę coś takiego, ale… Lastryko znowu jest modne! Poważnie! Marmurowy wzór oczywiście jest ponadczasowy i o niego nie ma się co martwić, ale kto by pomyślał, że lastryko będzie kojarzone z modną płytką, czy blatem?! Mimo to warto pamiętać, że tak samo, jak w przypadku tapet czy paneli, tak i w przypadku lastryko jest mowa o czymś zupełnie innym niż dekadę temu. To zupełnie nowe podejście do znanego materiału.

Na koniec coś, co ciągle nie zmienia się: zielone rośliny w małych i dużych rozmiarach. Dodają wnętrzom naturalności, ale i koloru. Rośliny sprawiają, że pomieszczenie nabiera zupełnie innego wyrazu. Warto dobierać je odpowiednio do pomieszczenia i swoich umiejętności ogrodniczych, aby jak najdłużej cieszyły oko swoją intensywną zielenią.

Zdjęcia: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8