Lastryko – nowy hit?

Od kilku miesięcy można zaobserwować fakt, że lastryko coraz odważniej pojawia się we wnętrzach. Przynajmniej póki co w katalogach i na wnętrzarskich portalach, jednak stąd już teoretycznie niedaleka droga do domów oraz mieszkań zwykłych ludzi. Czy w praktyce tak będzie? A może jest to materiał, który w przypadku polskiej mentalności nigdy nie rozgości się w naszych czterech ścianach?

Podstawową kwestią jest sama definicja lastryko. Z pomocą przychodzi Wikipedia:

Lastriko (również lastryko, lastrico, terazzo) – materiał budowlany, rodzaj betonowego podłoża utworzony przez mieszaninę wody, cementu, grysu oraz barwnika stosowany do wylewania posadzek, schodów, parapetów oraz do nagrobków.

Grys stosowany do wytworzenia lastriko to przeważnie różnego rodzaju marmur, granit, bazalt. Mieszanka z cementem tworzy twardą i mocną powierzchnię podatną na polerowanie i szlifowanie dla uzyskania połysku kamienia naturalnego.

W związku z powyższym byłam zupełnie skołowana, kiedy motyw lastryko pojawił się na salonach. Musiałam ochłonąć, żeby popatrzeć na to z zupełnie innej strony. Bo jak to tak wprowadzić taki wzór do kuchni? Albo do łazienki? Przecież to takie cmentarne… Nic bardziej mylnego!

Nie mam zamiaru udawać, że lastryko od razu podbiło moje serce, bo tak nie było. Kojarzyło mi się nijak, z bielami, szarościami, może czernią. Trochę smętnie, trochę nijak i na pewno nie jakoś szczególnie wnętrzarsko. Zapewne jest to naleciałość stereotypów, które czaiły się z tył głowy. Aż tu nagle na jesień (dzięki firmie Marazzi) poznałam lastryko zupełnie na nowo, jako coś ciekawe, nieoczywistego i wręcz kolorowego.

Lastryko może być szalone, barwne, kuszące i intrygujące. To świetna alternatywa dla ludzi, którzy uważają marmurowy wzór za zbyt poważny, czy nudny. W związku z tym trzeba podkreślić, że na pewno nie jest to rozwiązanie dla każdego. Trzeba lubić odważne rozwiązania i należy być świadomym, że nie każdy odwiedzający gość będzie zachwycony tym, co widzi. To opcja dla lubiących design i będących pewnym swojego stylu, a także tego, że motyw lastryko jest jego elementem.

Produkty: pościel, stolik, zestaw łazienkowy, świecznik, zegar, doniczka

Co jeżeli jednak lastryko ciągle jeszcze nie przekonało Cię tak do końca i chcesz zobaczyć, czy to coś dla Ciebie niekoniecznie inwestując w stałe elementy? Z pomocą przyjdą Ci drobiazgi – od kubków, czy detali do łazienki, przez stoliki i doniczki, aż nawet po pościele czy zasłonki prysznicowe. Do wzoru lastryko trzeba się przekonać, bo nie jest taki szlachetny, jak marmur. Ma w sobie dużo więcej z zadziornej, niepoprawnej dziewczyny, niż damy, ale kto nie lubi odrobiny szaleństwa?

Zdjęcia: 1 | 2 | 3 | 4