Jak dobrać odpowiednie rolety?

Masz już pomysł na całe wnętrze, ale ciągle pozostaje kwestia oprawy okien? Masz wrażenie, że są takie puste i nijakie, ale niekoniecznie jesteś zwolennikiem zasłon i firan? Na dodatek w ciągu dnia jest bardzo dużo słońca i przydałaby się możliwość osłonięcia przed nim? Jeżeli na te pytania odpowiadasz twierdzącą to warto, abyś poznał możliwości rolet wewnętrznych.

W ciągu ostatnich kilku lat rolety okienne zyskały bardzo dużą popularność. Nie ma co się dziwić, ponieważ jest ogromny wybór rodzajów i można dopasować je do swojego wnętrza. Nowoczesne rolety pozwalają nie tylko osłonić się przed nadmiarem promieni słonecznych, ale i umożliwiają nadanie wnętrzu charakteru. Wachlarz możliwości jest na tyle duży, że właściwie to, co ogranicza to tylko wyobraźnia. Można przebierać zarówno w materiałach, kolorach, jak i formach, dlatego przed zakupem warto poznać dostępne możliwości.

Przeglądając rodzaje rolet można trafić między innymi na:

  • rolety dzień-noc charakteryzujące się tym, że składa się z dwóch rodzajów poziomych pasów – jedne przepuszczają światło, a drugie nie. To umożliwia samodzielne regulowanie ilości wpadającego światła do wnętrza.
  • rolety zaciemniające doskonale sprawdzające się, gdy pomieszczenie jest bardzo nasłonecznione, a ma pełnić funkcję sypialni. Istotną informacją jest także to, że mogą być wykonane z materiałów z powłoką termiczną, które także ograniczają nagrzewanie się pomieszczenia.
  • rolety plisowane będące lżejszą i bardziej estetyczną alternatywą dla standardowych rozwiązań. W ich przypadku nie występują kasety, a dzięki swojej formie umożliwiają zasłonięcie dowolnej części okna.

W związku z faktem, że rolety są wykonywane na wymiar to nie trzeba martwić się konkretnymi rozmiarami. Otrzymujesz produkt stworzony dokładnie na Twoje okno – nawet jeżeli jest niestandardowej wielkości. Jednak decydując się na zakup rolety możesz zdecydować nie tylko o jej rodzaju, wymiarach czy materiale z jakiego zostanie wykonana, ale także o kolorze mechanizmów, sposobie montażu oraz stronie z której ma być sterowana.

Znając te wszystkie zalety rolet trudno dziwić się ich popularności. W końcu taka swoboda przy wyborze dosłownie każdego elementu cieszy i zachęca do tego, aby korzystać z niej. Jednak co zrobić, kiedy ilość możliwość wręcz przytłacza? Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć, zanim przejdzie się do zamówienia rolet?

Warto przeanalizować okno na którym ma zostać zamontowana roleta, ponieważ wtedy odpowiedzi i dostępne możliwości same podpowiedzą najwłaściwsze rozwiązanie. Na wstępie zastanów się czy roleta ma być zawieszona na ramie okna, czy jednak ma być przymocowana do ściany powyżej lub sufitu. Potem czy ma być ona w kasecie osłaniającej tkaninę przed osiadaniem kurzu czy jednak bez niej. Myśląc o materiale z jakiej ma być wykonana roleta musisz wiedzieć jakie funkcje ma on spełnić – zupełnie osłaniać przed światłem, a może dozować jego ilość. Mając takie informacje możesz przejść do pomiaru okna – to bardzo ważne, aby wykonać go poprawnie i zgodnie z wytycznymi znajdującymi się na stronie sklepu w którym chcesz złożyć zamówienie. Zarówno tego pomiaru, jak i późniejszego montażu nie ma co się obawiać, ponieważ zazwyczaj jest on szczegółowo opisany i trwa dosłownie kilka minut.

Myślę, że wachlarz możliwych opcji przy składaniu zamówienia, łatwy montaż, a także późniejsze użytkowanie sprawią, że rolety będą jeszcze długo cieszyć się popularnością. Zwłaszcza w nowoczesnych wnętrzach oraz tam, gdzie niekoniecznie można zastosować firany wraz z zasłonami.