Zestaw mebli ogrodowych nie tylko latem?

Kto powiedział, że z tarasu czy balkonu można korzystać tylko latem? Wiadomo, że najprzyjemniej jest wystawić swój zestaw mebli ogrodowych i wygrzewać się w letnim słońcu, ale jesienią może być równie urokliwie, chociaż trochę inaczej. W końcu warto być kreatywnym i jak najpóźniej schować się w domowych pieleszach zanim za oknem pojawi się zima.

Pogoda przez większość roku niestety nie rozpieszcza, więc warto stworzyć dla siebie taką przestrzeń rekreacyjną, aby nie być zależnym od tego, czy pada czy świeci słońce. W takim razie o czym warto pomyśleć tworząc takie miejsce?

Podstawą jest zadaszenie pod którym postawi się zestaw mebli ogrodowych. Najlepszym wyborem jest stałe, solidne i przepuszczające promienie słoneczne, które ochroni przed deszczem, a nawet śniegiem. Może być mowa o zadaszeniu szklanym, czy z poliwęglanu lub też z materiałów dających cień – materiałowa markiza, gont bitumiczny, czy dachówka. Nie ma co się obawiać, że takie zadaszenie będzie od razu olbrzymią inwestycją, ponieważ są również gotowe rozwiązania, które można zrealizować samodzielnie.

Myśląc o (prawie) całorocznej, zewnętrznej przestrzeni trzeba także wybrać odpowiednią powierzchnię do chodzenia, która będzie nie tylko łatwa w utrzymaniu czystości i estetyczna, ale również antypoślizgowa i mrozoodporna. Warto, aby ta podłoga współgrała z wnętrzem domu, czy mieszkania, więc może imitować drewno, kamień lub beton – wtedy mowa o płytkach, jednak również można zastosować naturalne materiały takie, jak granit, drewno, czy beton. Wiele zależy od stylistyki, jaką chce się przyjąć tworząc swój balkon, czy taras.

Kolejnym ważny aspektem jest odpowiedni zestaw mebli ogrodowych. W przypadku elementów, które mają być użytkowane tylko latem można pokusić się o skupienie się wyłącznie na wyglądzie oraz wygodzie. Jednak w przypadku mebli, które mogą służyć prawie przez cały rok warto skupić się przede wszystkim na ich jakości i trwałości. Radykalne zmiany temperatur, czy wilgoć mogą nie zawsze przysłużyć się niektórym z wybranych siedzisk oraz stołów. Mimo to nie ma co się zrażać, ponieważ jest szeroki wachlarz materiałów z jakich są wykonywane zestawy ogrodowe – od drewna i rattanu, przez technorattan, aż po metal i plastik.

W związku z tym, że wraz z zakończeniem wakacji dni stają się coraz krótsze, warto zastanowić się nad odpowiednim oświetleniem tej przestrzeni. Latem zapewne wystarczą efektowne lampiony ze świecami oraz zewnętrzne łańcuchy świetlne, które swobodnie i dekoracyjne oświetlą zestaw mebli ogrodowych, ale jesienią może być to za mało. W takim razie co zrobić? W przypadku, kiedy nie posiada się zrobionej elewacji to sytuacja jest prostsza, ponieważ można śmiało pomyśleć o zewnętrznych kinkietach doświetlających wybrane miejsca. Jednak gdy elewacja jest gotowa to można zamontować lampy w ziemi lub też z kablami poprowadzonymi w konstrukcji zadaszenia.

Dopiero mając solidną bazę o której pisałam powyżej można można przejść do aranżacji tej przestrzeni. Taras czy balkon warto potraktować jako kolejny pokój, gdzie zawitają zewnętrzne tkaniny odporne na warunki atmosferyczne, biokominek, mrozoodporne donice, hamaki, regały i inne elementy dodające klimatu. Mając to wszystko na uwadze nie ma mowy, żeby taras lub balkon był jedynie letnią oazą.