Zapraszam do stołu

Jadalnia to miejsce, gdzie zarówno od święta, jak i na co dzień możesz zasiąść z najbliższymi i delektować się jedzeniem. W trakcie takich posiłków nie jest ważny upływający czas, ani tym bardziej dzwoniąca komórka… Wtedy najistotniejsza jest rodzina, zmieniające się i znikające dania, a także… Wygoda. Bo kto by chciał przesiedzieć kilka godzin na uwierającym krześle i przy zbyt niskim stole?

Podczas projektowania jadalni warto skupić się na kilku, istotnych zagadnieniach: ile osób będzie zasiadać do stołu podczas codziennego obiadu, a ile podczas rodzinnej uroczystości; czy stół ma być rozkładany; czy stół ma odgrywać główną rolę dekoracyjną danej przestrzeni i czy tak naprawdę Twoje wyobrażenia o jadalni są do zrealizowania. O ile na pierwsze trzy pytania na pewno potrafisz odpowiedzieć samodzielnie, tak przy ostatnim będę prosiła Cię o chwilę cierpliwości, bo w grę wchodzi coś bardzo istotnego… Ergonomia.

Chcąc stworzyć wygodną jadalnię nie wystarczy tylko kupić stół i miękkie krzesła. Potrzeba czegoś więcej, potrzeba świadomości odpowiednich wymiarów poszczególnych elementów. Stół do którego mają być dosuwane standardowe krzesła powinien mieć wysokość 75cm, a najoptymalniejszą szerokością jest 100cm (chociaż 90cm też będzie odpowiednie), ponieważ zakładając, że po dwóch stronach siedzą goście (każdy z nich potrzebuje 40cm) to pozostaje pas 20cm na położenie półmisków z jedzeniem. Co do długości przyjmuje się, że użytkownik potrzebuje 60cm, aby móc wygodnie zjeść, a więc naprawdę istotne jest ustalenie ile osób będzie jadało przy danym stole na co dzień, a ile od święta. Może okazać się, że musi być mowa o rozkładanym stole, który zazwyczaj ma wymiary 120x90cm, natomiast kilka razy do roku 300x90cm. W przypadku projektowania jadalni ważna jest również odległość między krańcem stołu i ścianą, aby można było wygodnie siedzieć oraz przemieszczać się – totalnym minimum jest 80cm.

Ufff… Tyle w temacie wymiarów, które sprawią, że przestrzeń Twojej jadalni już na wstępie będzie wygodniejsza do użytkowania. Teraz przyszedł czas na przyjemności, a więc przegląd pięknych stołów od hoom, które charakteryzują się minimalizmem, naturalnością oraz ręcznym wykonaniem. Każdy z tych mebli to prawdziwa perełka mogąca być główną dekoracją wnętrza – nie mogę przestać zachwycać się formami, które są tak proste, że aż genialne.

To, co jest dla mnie bardzo istotne to świadomość, że stół jest sercem życia rodzinnego i powinien być na lata, a więc jego wygląd powinien być ponadczasowy. To właśnie prezentują meble hoom – próżno szukać tu chwilowych, mało trwałych rozwiązań. Te nowoczesne stoły są tworzone z najwyższej jakości drewna i stali, co skutkuje tym, że mogą przetrwać naprawdę wiele spotkań w gronie najbliższych.

Wisienką na tym designerskim torcie jest fakt, że każdy stół może być wykonany w dowolnych wymiarach, wybarwieniu oraz z dowolnego gatunku drewna. W związku z tym, jeżeli szukasz stołu uszytego na miarę to wiesz, gdzie go znajdziesz.

Zdjęcia: hoom.co

Wizualizacja: pracownia Elementy