Zaopiekuj się zielenią

Bez względu na porę roku na zewnątrz można stworzyć swój własny, całoroczny zielony zakątek w czterech ścianach. Jednak jeżeli chcesz zrobić to świadomie i odpowiedzialnie to powinieneś poznać kilka faktów o modnych roślinach i opiece nad nimi.

Dzięki warsztatom z duetem z ro_ślinka poszerzyłam swoją wiedzę na temat swojego domowego, parapetowego ogródka. Kupując kolejnych członków mojej zielonej ekipy nawet nie przyszło mi do głowy o ilu rzeczach powinnam pomyśleć! Sądzę, że również nie zdawałeś sobie sprawy z wielu kwestii, więc z chęcią podzielę się moją wiedzą w pigułce.

Po pierwsze: rośliny dzielą się na kilka grup – m.in. bezpieczne, drażniące i toksyczne. Warto mieć to na uwadze, ponieważ ostatnio popularne aloesy, fikusy, zamiokulkasy, czy monstery nie są niestety w tej pierwszej grupie. Jest to istotne zwłaszcza, kiedy ma się w domu zwierzę, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy dana roślina jest odpowiednia do domów z czworonogami.

Po drugie: nie sądziłam, że należy przywiązywać tak dużą wagę do tego w czym znajduje się roślina. Warto od razu po zakupie przesadzić ją, bo ziemia w której przynosi się ją do domu z reguły nie jest dobrej jakości. Do tej pory zakładałam, że roślinie trzeba dać czas na zaaklimatyzowanie się, a tu taka niespodzianka.

Po trzecie: cenna informacja na temat osłonek i doniczek! Nie będę ukrywać, że zawsze kierowałam się względami estetycznymi, a nie materiałem z jakiego są wykonane. Tutaj też zostałam uświadomiona – lepiej wybrać ceramikę, czy terakotę, niż plastik, bo on nie przepuszcza wody. Jest to istotne zwłaszcza przy osłonkach, które nie mają możliwości odprowadzenia wody przez co korzenie mogą np. zgnić.

Po czwarte: do niedawna rośliny zajmowały u mnie tylko parapety, bo sądziłam, że tam się czują najlepiej i tu też się myliłam! Wiele zależy od strony świata od której znajdują się okna, ponieważ na przykład od strony południowej mocne światło przechodzące przez szybę może uszkodzić roślinę, więc warto przy tym kierunku świata pomyśleć o ulokowaniu roślin nie na oknie, a na przykład na kredensie. Z tego wniosek, że kupując roślinę warto przeczytać o niej, jak najwięcej, aby wiedzieć, czy jest odpowiednia do pomieszczenia, o którym myślimy.

I po piąte: od marca do października warto nawozić rośliny, aby pomóc im zdrowo i efektownie rosnąć. W tym celu można zastosować nawozy chemiczne lub organiczne. Jeżeli masz czas i chęci to lepiej abyś zainteresował się tym drugim rozwiązaniem, jednak to pierwsze również nie jest aż takie złe. Mimo wszystko warto stosować je z głową, aby nie zaszkodzić roślinie.

Warsztaty z ro_ślinka dały mi sporo do myślenia! Zawsze dbałam o swoje rośliny, jednak jak się okazuje nie zawsze robiłam tak, jak powinnam, ale w końcu od czego są profesjonaliści, którzy w przystępny sposób doradzą i pomogą?