Zanim rozsiądziesz się…

…zastanów się, czy Twoje krzesło jest wygodne dla Twojego ciała. Podczas pracy często nie zwraca się uwagi na przyjmowaną postawę, bo po prostu człowiek skupia się na zadaniach, a nie na tym, czy akurat ma proste plecy. Wiem o tym z własnego doświadczenia i zdaję sobie sprawę z tego, jak bolesne może mieć to konsekwencje.

Kto nie lubi otaczać się ładnymi przedmiotami? Wręcz jesteśmy zasypywani inspiracjami, że wszystko co nas otacza powinno być przede wszystkim estetyczne. Tylko czy to dobre podejście? Czy przypadkiem nie powinno się się skupić na czymś ważniejszym, czyli na komforcie użytkowania? Moim zdaniem zdecydowanie tak, bo zdrowie ma się jedno, a ładne krzesło sprawdzi się przede wszystkim na zdjęciach na Instagramie.

Domowy gabinet może być jedynie przecinkiem w codzienności. Jest to wtedy, gdy spędza się tam dosłownie chwilę – odpisze się na maila, przejrzy portale społecznościowe, czy zrobi notatki w kalendarzu. Jednak domowy gabinet może być też centrum dowodzenia firmą, w którym spędza się dniówkę. Dlatego w pierwszym przypadku może być śmiało mowa o przede wszystkim ładnym krześle, ale już w drugim stanowczo nie… Wtedy dużo ważniejsze są zupełnie inne aspekty.

Warto zacząć od ilości opcji dopasowania. Im więcej, tym lepiej, ponieważ świadczy to o tym, że dane krzesło można dopasować do swoich potrzeb. Źle dobrany mebel może nie tylko po prostu irytować i odwracać uwagę, ale z czasem powodować chroniczny ból pleców oraz nóg. Dlatego dobre krzesło oprócz samej regulacji wysokości siedziska powinno posiadać m.in. odpowiednie podparcie głowy, czy podłokietniki. Nie zaszkodzi też możliwość regulowania wychylenia oparcia, a także przepuszczalność powietrza, która przydaje się przede wszystkim przy skórze syntetycznej.

Oglądając krzesła powinno się zwrócić uwagę na siedzisko – nie powinno być one ani zbyt twarde, ani zbyt miękkie, a więc jakie? Wygodne dla użytkownika. Wybierając mebel dla siebie należy w nim usiąść i ocenić, czy nie jest w nim zbyt ciasno oraz czy ciało układa się w komfortowy sposób. Dobrze wyprofilowane oparcie sprawi, że plecy będą naturalnie układać się w literę S i każdy z odcinków kręgosłupa będzie idealnie przylegać. Warto również zadbać o samą głowę, która powinna również oprzeć się o odpowiednią część fotela.

Nie można również pominąć kwestii kółek. Ten temat często pojawia się, ponieważ użytkownicy obawiają się zniszczenia podłogi przy biurku. Jeżeli kółka nie są odpowiednio dobrane do powierzchni po której mają się poruszać to niestety może się tak zdarzy. Jednak szukając idealnego krzesła warto również zapytać o to, ponieważ inne kółka stosuje się przy krzesłach dostosowanych do dywanów, a inne do paneli.

Kupując krzesło biurowe trzeba dopasować je do swojego ciała i biura. Nie ma jednego, uniwersalnego modelu dla wszystkich, ponieważ każdy człowiek jest inny. Większość modeli dostępnych w sklepach jest odpowiednia dla człowieka o standardowej wadze i standardowym wzroście, ale ile osób tak naprawdę spełnia te wymagania? Dlatego jeżeli zależy Ci na wygodzie podczas wielu godzin pracy przy biurku zainwestuj swój czas i pieniądze w znalezienie krzesła, które odciąży Twoje ciało. Nie decyduj się na to, co jest ładne, ale przede wszystkim na to, co jest wygodne.

Zdjęcie: 1 |