Zadbaj o swoje okno

Nie zawsze masz wpływ na to, co znajduje się za oknem, jednak możesz zdecydować o jego roli i wyglądzie w pomieszczeniu. Dlatego jeżeli masz wrażenie, że Twoje okna mogłyby być bardziej zadbane oraz przemyślane to z chęcią podpowiem Ci kilka rozwiązań. W końcu nie ma co zaniedbywać swoich parapetów i karniszy.

Wielu Polaków ma białe, plastikowe, nieduże okna, którym daleko do tych ze znanego portalu pełnego inspiracji. Jeżeli nie zaliczasz się do tej grupy to jesteś szczęściarzem i wręcz Ci zazdroszczę, jednak jeśli jest inaczej to nie przejmuj się. Nawet nieduże okna mogą wyglądać atrakcyjnie i przykuwać spojrzenie. Wystarczy w czasie aranżacji wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów, aby wyczarować coś wyjątkowego.

Na wstępie warto podejść do tematu świadomie, a więc nie pomijając żadnego z istotnych aspektów. Można powiesić najwspanialsze firanki lub najmodniejsze rolety, jednak jeżeli pod parapetem znajduje się straszący grzejnik to gwarantuję, że zepsuje efekt końcowy. Co w takim razie zrobić? Najlepiej wymienić drażniący element, jednak nie zawsze jest to takie proste, więc… Można śmiało pomyśleć o maskownicy grzejnikowej wpisującej się w konwencję wnętrza albo o zastosowaniu długich firan.

Kolejnym elementem jest parapet, który również może psuć odbiór całości. Na modnych zdjęciach widzi się głębokie parapety robiące wrażenie, ale w typowym mieszkaniu w bloku nie zawsze jest opcja, aby takie zamontować. Dlatego jeżeli masz płytki, plastikowy parapet to nie załamuj rąk, a przynajmniej oklej go efektowną okleiną. Aktualnie jest spory wybór wzorów i kolorów, co sprawia, że nie jest to już ten sam produkt sprzed lat, który swoją sztucznością potrafił przyprawić o zawał serca.

Kontynuując temat tego, co znajduje się dookoła samego okna to nie można pominąć karnisza. Zanim go kupisz i zamontujesz to dobrze zastanów się! Jestem zwolenniczką karniszy montowanych do sufitu, które są wręcz niewidoczne, jednak jeżeli Tobie marzy się coś bardziej dekoracyjnego to dokładnie przejrzyj ofertę. Niech to będzie ponadczasowa wisienka na torcie pasująca do stylistyki całego wnętrza, a nie tylko chwilowy kaprys. Moim zdaniem jeżeli karnisz ma być widoczny to niech będzie jak najprostszy i w neutralnej kolorystyce.

Nareszcie dochodząc do tematu dekoracji okna można popuścić wodze fantazji i zrealizować swoje marzenie o firankach idealnych. Przeglądając trendy dochodzi się do wniosku, że teraz wszystko ma być długie, proste, bez zbędnych upięć i ozdób. Jednak zupełnie inaczej ma się sprawa, jeżeli mowa o wnętrzach bardziej stylizowanych, czy klasycznych. Właśnie do takich przestrzeni można znaleźć wiele rozwiązań na stronie strefafiran.pl gdzie oprócz firan znajdziesz inne elementy do dekorowania pokoju.

W przypadku rolet również warto wziąć pod uwagę ilość dostępnych rozwiązań. Ciągle najpopularniejsze są rolety materiałowe dzień-noc lub rzymskie, ale są też inne możliwości. Do łask wracają żaluzje i to zarówno te drewniane, jak i aluminiowe. W związku z tym warto dopasować ten element do całej wizji okna, aby nie stworzyć niepotrzebnego chaosu.

Dekorowaniu okna należy poświęcić odpowiednią ilość czasu tak, aby nie był to zlepek różnych elementów, a harmonijna całość. Nie ma co się obawiać eksperymentów, jednak warto robić to świadomie i z głową.