Zacznij kochać dizajn

Paradoksalnie design zaczęłam rozumieć stosunkowo niedawno… Tyle lat studiów, tyle projektów, a prawdziwą ideę designu poznałam dzięki książce Design: historia projektowania Charlotte i Peter Fiell która okazała się wciągającą lekturą.

Design to coś więcej niż piękne przedmioty. Design to rozwiązywanie codziennych problemów. To analizowanie potrzeb zwykłych ludzi i ich rzeczywistości. To sztuka użytkowa, która mieszka w domach. A że są z tym wszystkim związane designerskie, drogie przedmioty to tak naprawdę sprawa drugorzędna.

Książka Zacznij kochać dizajn. Jak kolekcjonować polską sztukę użytkową jest autorstwa polskiej kolekcjonerki, Beaty Bochińskiej, która wręcz żyje designem – to autorka raportów i książek, producentka i współautorka filmów, prowadząca warsztaty i szkolenia, a także kuratorka międzynarodowych wystaw… I to wszystko dotyczy designu! Fantastyczna kobieta potrafiąca w prosty oraz zrozumiały sposób pisać o tym, co wielu niepotrzebnie komplikuje. Bo design jest dla wszystkich, a nie tylko dla wybranych! Wystarczy to zrozumieć, żeby codzienność stała się… Bardziej designerska.

Marzę o tym, żeby zacząć kolekcjonować polski, dobry design. Mam słabość do przedmiotów z połowy XX wieku i gdyby nie mąż to moje mieszkanie już dawno cofnęłoby się w czasie o ponad 50 lat. W związku z tym, kiedy zobaczyłam naprawdę dobrze wydaną książkę, w której jest multum świetnych zdjęć nie mogłam oprzeć się i od razu ją kupiłam. Obawiałam się, czy nie będzie w niej zbyt dużo suchych faktów i rad, które będą niezrozumiałe dla mnie, entuzjasty, ale zostałam bardzo miło zaskoczona.

Zacznij kochać dizajn to moim zdaniem must have każdego, kto przynajmniej lubi polski design z poprzedniego wieku. Jest w niej sporo praktycznej wiedzy opisanej w przystępny sposób, nie brakuje historii z życia, anegdotek i zdjęć zachwycających przedmiotów. To co niezwykle mi się podoba to nacisk kładziony na dwa fakty: najważniejszy jest projekt – to on stanowi wartość oraz fakt, że dobrą kolekcję zbiera się świadomie przez lata.