Wybór idealnej umywalki

Wybierając elementy do łazienki warto zwrócić uwagę na ich ponadczasowy wygląd oraz jakość wykonania, ponieważ są jednym z najrzadziej wymienianych w domu. W końcu, kto decyduje się na radykalny remont łazienki bez szczególnego powodu?

Zauważyłam, że Polacy przywiązują szczególną uwagę do projektu kuchni i łazienki. Jest to na pewno spowodowane faktem, że prędzej zrobią przemeblowanie w pokoju dziennym, czy wytapetują sypialnię, niż zdecydują się na czasochłonne i kosztowne zmiany w tych dwóch, podstawowych pomieszczeniach. W związku z tym zawsze namawiam klientów na produkty, które będę im służyć dekadę, a nawet i więcej, ponieważ czas bardzo szybko ucieka, a nikt nie lubi niemodnych, psujących się rozwiązań.

Dlatego też projektując swoją wymarzoną łazienkę na lata zwróć uwagę również na umywalkę. Nie musi ona być pierwszą lepszą z marketu budowlanego, bo pamiętaj, że będzie Ci towarzyszyć przez setki porannych przygotowań do pracy i dziesiątki imprez rodzinnych. A przecież milej patrzy się i korzysta z tego, co się lubi i co się podoba.

Na wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce się czegoś oczywistego, co będzie po prostu pełniło swoją funkcję, czy może chce się zaszaleć i wybrać coś przykuwającego spojrzenie. Aktualny wybór umywalek pozwala nie tylko na dobór wymarzonego kształtu, wielkości, ale także materiału oraz koloru. Umywalka już nie musi być po prostu biała i po prostu funkcjonalna.

Przeglądając inspiracje, a także katalogi różnych firm można śmiało dojść do wniosku, że umywalka może powstać ze wszystkiego. Nie mam na myśli tylko takich materiałach, jak: biała ceramika, szkło, kamień (granit, spieki kwarcowe), konglomerat, zaimpregnowane drewno, stal emaliowana, ale również ekstrawaganckie elementy: wiadra, balie, czy bryły kamienia z wydrążoną misą. Mimo wszystko jestem zwolenniczką kreatywności trzymanej na wodzy i wolę rozwiązania z nietypowych materiałów, niż w bardzo zaskakujących formach.

W zależności od wybranego blatu można zdecydować się na umywalkę: stawianą na blacie, wpuszczaną w blat, podwieszaną, lub jako osobny element (na postumencie). Odchodzi się od ostatniego rozwiązania, ponieważ w przypadku pozostałych można wykorzystać przestrzeń pod umywalką na schowanie łazienkowych drobiazgów czy detergentów. Ostatnią ważną kwestią jest ulokowanie baterii umywalkowej: może ona stać na blacie, być zamontowana na krawędzi umywalki albo na ścianie – wiele zależy od ilości miejsca, jaką się dysponuje.

Zdjęcia: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6