Wiosenne hygge

Po zimowym maraźmie, chlapie i chłodzie nadszedł najwyższy czas na zastrzyk pozytywnej, wiosennej energii. W końcu za kilka tygodni będzie można wystawić twarz do słońca, ubrać lżejsze ubrania i pomyśleć o wakacyjnych planach, ale już teraz można wprowadzić trochę świeżości do swoich czterech kątów. 

Uwielbiam ten moment, kiedy uzmysławiam sobie, że trzeba obudzić się po zimowym śnie. Nareszcie człowiek ma chęci wygramolić się z łóżka, odstawić wiecznie pełny kubek z herbatą, ściągnąć grube skarpety i zacząć szukać odmiany. U mnie to zazwyczaj idzie w parze z pierwszymi słonecznymi dniami oraz myślą Co by tu zmienić w swoim domu? – wtedy wiem, że wiosna tuż, tuż.

Ten rok ogłosiłam swoim prywatnym rokiem hygge, a że to pojęcie kojarzy się przede wszystkim z zimową scenerią, z książkami, grami planszowymi oraz wieczorami pod kocem to muszę je oswoić w kontekście pozostałych pór roku. Czy to będzie trudne? Czy wiosna może kojarzyć się z czymś przytulnym i przyjemnym?

Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak! Każda pora roku może być hygge, bo szczęście nie zależy od tego, czy za oknem pada śnieg, a w kominku pali się ogień. Wiadomo, że człowiek najchętniej zaszywa się w domu zimą i to wtedy zaczyna kolekcjonować refleksje oraz wspomnienia. Jednak domowe szczęście zależy właśnie od domowników, a nie od scenerii za oknem. Dlatego nie ma co czekać na kolejną zimę, tylko już teraz zadbać o odpowiedni klimat.

Moim zdaniem podstawą hygge jest stwierdzenie, że… Życie jest proste! Proszę nie mylić słowa proste z banalnym, bezbarwnym, czy szablonowym. Bo życie jest piękne w swojej prostocie, w zbieraniu codziennych radości i celebrowaniu przyjemności. Dlatego wiosną warto cieszyć się z pierwszej rowerowej wycieczki, z zapachu ciętych kwiatów, z kawy wypitej z przyjaciółką, z pikniku na kraciastym kocu, z zieleni pojawiającej się na drzewach i ze wszystkie, co jest pozytywne.

Dokładnie to samo tyczy się wiosennych wnętrz. Powinny sprzyjać relaksowi, przytulności, ale i prostocie codzienności. Warto wprowadzać do wnętrza dekoracje, które będą przypominały o tym, jak ważny jest dom – napisy motywacyjne naniesione na drewniane zawieszki. Przy okazji warto pamiętać, że klimatowi hygge sprzyjają nie tylko poduszki oraz koce, bo równie ważne są bieżniki, podkładki i inne tekstylia. Wiele  takich dodatków możesz znaleźć na stronie LionsHome, gdzie można odkryć produkty różnych sklepów. A wiadomo, że wiosenne porządki sprzyjają mniejszym lub większym zakupom.

Co jeszcze może zagościć w Twoim domu, abyś poczuł klimat nadchodzących ciepłych dni? Na pewno hiacynty i tulipany – można je zaaranżować albo po prostu wstawić do szklanego naczynia. To samo tyczy się świec, które mogą towarzyszyć Ci przez cały rok. Dodatkowo w czasie wiosny w klimacie hygge przyda Ci się jeszcze aparat do uwieczniania tych wszystkich pięknych wspomnień.