Usiąść czy jednak wstać?

Bynajmniej nie będzie to post o zasadach dobrego wychowania, chociaż wiele osób może mieć dylematy, czy wszystkie punkty savoir vivre są ciągle aktualne. Ten zaczepny tytuł dotyczy czegoś zupełnie innego, bo sposobu pracy. Zainteresowany? A może zaskoczony, że niby czemu miałbym stać podczas wykonywania swoich obowiązków?

Praca biurowa kojarzy się z krzesłem i biurkiem. Siadasz do swojego blatu i przez określoną ilość godzin pracujesz przy komputerze, przekładasz kolejne papiery lub drukujesz potrzebne dokumenty. Nagle po tych ośmiu godzinach wstajesz i co? Pojawia się ból pleców? A może uczucie zastanych mięśni, czy ogólne wrażenie ociężałości? Na pewno nie są to przyjemne odczucia. Wiem po sobie, że przepracowanie całego dnia przy biurku jest dla mojego ciała bardziej dotkliwe, niż bardzo długi spacer, czy kilka kilometrów jazdy na rolkach.

W takim razie jaką mam dla Ciebie alternatywę? Jak niby inaczej masz wykonywać swoje obowiązki? Przede wszystkim zmieniając swój sposób myślenia o spędzaniu czasu w pracy – z pozycji siedzącej na stojącą. Zdaję sobie sprawę, że dużo prościej mówić o tym, gdy ktoś pracuje jako freelancer lub jest członkiem młodego zespołu, jednak warto spróbować. Dla własnego zdrowia!

Zanim zabrałam się za pisanie tego posta przeczytałam wiele pozytywnych opinii na temat stania w trakcie wykonywania swojej pracy. Każdy podkreślał, że początki są trudne, bo przecież niby wygodniej jest siedzieć, ale każdy również podkreślał, że późniejsze efekty rekompensowały wszystko. Plusy podsumuję w kilku punktach

  • w trakcie pracy siedzącej często nie zmienia się przez wiele godzin swojej pozycji – każdy zdaje sobie sprawę, że powinno się robić przerwy, jednak w ferworze pracy zapomina się o tym. Natomiast kiedy się stoi to wręcz nieświadomie zmienia się pozycje – przenosi ciężar z nogi na nogę, zmienia ułożenie rąk i całego ciała.
  • nawet wytrwali ludzie wiedzą, że w pozycji stojącej nie można bardzo długo wytrzymać, więc robią te słynne, zalecane przerwy, które pozwalają odpocząć nie tylko oczom, ale również mózgowi – on też potrzebuje chwili wytchnienia.
  • praca na stojąco jest bardziej dynamiczna przez co po pewnym czasie znikają bóle kręgosłupa, które często są efektem zastania podczas siedzenia.
  • nie można zapomnieć, że taka forma wykonywania swoich obowiązków zachęca do bycia produktywnym – człowiek chce jak najszybciej wykonać swoje zadania i nie traci czasu na rzeczy zakłócające tok działania (np. przeglądanie portali społecznościowych).

Aktualnie dzielę swoje duże biurko z mężem i mamy dostawione do niego dwa krzesła. Niestety na razie nie mamy możliwości zmiany na biurko z regulowaną wysokością blatu. Jednak oboje cały czas mamy na uwadze, że nasze nowe miejsce do pracy musi wręcz zachęcać do ruchu, bo zależy nam na tym, aby jak najdłużej mieć zdrową postawę ciała.

Zdjęcia: 1 | 2 | 3 | 4