Unieś się nad ziemię

Niestety nikogo nie nauczę latać, jednak znam wnętrzarski sposób, aby oderwać się od podłogi. To zastosowanie we wnętrzu antresoli, która pozwala spojrzeć na pomieszczenie z zupełnie innej perspektywy.

Gdyby ktoś miał wątpliwości, kiedy jest mowa o antresoli to już tłumaczę co to konkretnie jest: to półpiętro wydzielone z danej kondygnacji, które nie jest oddzielone od reszty pomieszczenia. W małym, ale wysokim mieszkaniu może być to strefa do spania znajdująca się nad częścią dzienną.

Antresola doskonale sprawdza się w wysokich pomieszczaniach, bo nie tylko wizualnie urozmaica przestrzeni, ale również jest doskonałym rozwiązaniem na uzyskanie dodatkowych metrów kwadratowych. Takie półpiętro jest intrygujące w swojej formie, ponieważ przenika się z resztą pomieszczenia, ale przy okazji pozwala spojrzeć na całe wnętrze z zupełnie innej perspektywy. To również umożliwia integrację domowników przebywających na różnych wysokościach – na górze ktoś pracuje, a na dole ktoś gotuje obiad.

Antresola może pełnić wiele funkcji – od miejsca do spania, czy pracy, przez domową biblioteczkę, aż po miejsce zabaw dla dzieci. W jej przypadku można popuścić wodze fantazji i wykonać coś standardowego lub zupełnie finezyjnego. To samo dotyczy również samego wejścia na to półpiętro – można zastosować klasyczne schody lub schody-schowki, czy też zaszaleć i postawić wyłącznie na wejście po drabinie.

W przypadku planowania takiej formy półpiętra należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • odpowiednia wysokość – niekażde wnętrze nadaje się do podziału na dwie wygodne przestrzenie. Moim zdaniem najoptymalniejszą wysokością jest około 5 metrów, jeżeli ma się zamiar swobodnie przemieszczać pod i na antresoli. Jednak jeżeli planujesz na półpiętrze jedynie łóżko, a pod miejsce do pracy to 3,5metra wysokości będzie wystarczające.
  • ogrzewanie – warto również pamiętać, że ciepło unosi się do góry, więc o każdej porze roku na antresoli będzie cieplej niż na poziomie 0. Zimą może być to przyjemna opcja, jednak latem może być konieczna możliwości chłodzenia lub dodatkowego wietrzenia.
  • rozchodzenie się dźwięków – mając sypialnie bezpośrednio nad pokojem dziennym czy kuchnią trzeba również pamiętać, że dźwięk telewizora czy ekspresu robiącego kawę będzie bardzo dobrze słyszalny właśnie podczas spania w łóżku.
  • oświetlenie – należy zastanowić się nad tym już w trakcie projektowania przestrzeni, aby z jednej strony doświetlić cały poziom 0, a z drugiej móc mieć swobodę sterowania światłem znajdującym się na samej antresoli. Jest to istotne zwłaszcza, gdy na dole jest strefa dzienna, a na górze nocna i użytkownicy chodzą spać o różnej porze.
  • lekkość i neutralność – tym powinna charakteryzować się antresola. Nie może przytłaczać swoją formą całej przestrzeni, bo ostatecznie nie ma dominować nad wnętrzem, a być jego dopełnieniem.

Taka forma półpiętra jest doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza w niedużych mieszkaniach w starych kamienicach, gdzie liczy się każda wolna powierzchnia do zagospodarowania, a wysokość pokoi nie jest standardowa. Dzięki ergonomicznie zaprojektowanej antresoli będzie nie tylko więcej miejsca, ale też całość będzie bardziej niestandardowa i interesująca.

Zdjęcie: 1 | 2 | 3 | 4 | 5