Sposoby na bezpieczny i szybki remont

Już wiesz, że nie ominie Cię remont? Każdy domownik mówi, że trzeba byłoby jeden mebel przestawić, pokój dzienny przemalować, a szafkę w przedpokoju po prostu usunąć? Przeraża Cię wizja przynajmniej kilku dni bałaganu i ciężkiej pracy? Jest kilka sposobów, aby to przyspieszyć i przy okazji nie zrobić sobie krzywdy podczas remontu.

Wiadomo, że nikt nie lubi remontów… Jedynym wyjątkiem są ci, którzy nie przeżyli takiego prawdziwego, kapitalnego rozgardiaszu, a jedynie kilka malowań ścian i drobną kosmetykę wnętrza. Jednak nieważne, czy się je lubi, czy nie lubi to i tak trzeba je robić. W końcu każdy chce mieszkać w estetycznej, czystej przestrzeni, a to niestety wymaga poświęceń.

Na wstępie musisz usiąść z kartką papieru i długopisem, aby zrobić konkretny plan działania, bo nie ma co robić czegokolwiek spontanicznie. Jako nagłówek zapisz sobie główny cel remontu (np. „Nowy pokój dla dziecka”), a potem wypisz wszystkie czynności, które musisz wykonać: od przeglądu rzeczy (czy wszystko jest jeszcze potrzebne) i wyniesienia mebli, przez zrywanie tapet i podłóg, aż po malowanie, wyklejanie nowych dekoracji i wstawienie mebli w nowym ułożeniu. O niczym nie zapominaj! Wypisz wszystkie czynności, łącznie z zakupem dekoracji ściennych, półek oraz farb odpowiednich do pokoju dla dziecka.

Po wypisaniu wszystkich czynności, ułóż je chronologicznie i weź zakreślacz, bo przyjdzie czas na ważne pytanie: czy do którejś z tych rzeczy potrzebuję pomocy fachowca? Nie ma co się okłamywać, że wszystko zrobi się samodzielnie i to nie jest żaden wstyd. Może okazać się, że potrzebne jest nowe gniazdko albo lampka, więc wtedy warto poszukać elektryka na jedno popołudnie.

Przy remoncie ważny jest spokój ducha, świadomość swoich działań i dobry plan, którego będzie się trzymać. Trzeba zdawać sobie sprawę, że generalny remont pokoju może wpłynąć na życie wszystkich domowników, bo część mebli będzie w pokoju dziennym, a nagromadzone niezbędniki zostaną zmagazynowane w kuchni. Remont to rewolucja dla wszystkich – nie tylko dla tych, którzy biorą w nim czynny udział. Dlatego warto od początku pracować etapami i świadomie, aby ułatwić sobie życie i innym. W końcu nie trzeba wynosić mebli od razu, skoro elektryk będzie mógł przyjść za tydzień, a w tym czasie nic się nie zdziała. Albo po co kupować wszystkie farby i dekoracje, skoro zanim się je użyje to minie kolejny miesiąc i tylko będą zawadzać w kuchni.

Nareszcie przyszedł czas na działanie! Masz wszystko zaplanowane, umówiłeś się z fachowcem, zamówiłeś wymarzone podłogi, więc już zacierasz ręce na myśl o kompletnej demolce i pięknym, nowym pokoju dla swojej pociechy. Hola, hola! Jeszcze jedno! Nawet w Twoich czterech ścianach powinieneś pamiętać o bezpieczeństwie pracy i zdrowym rozsądku! Zanim wskoczysz zrywać stare tapety i podłogi ubierz się odpowiednio. Musisz pamiętać o ubraniu ochronnym (w domu wystarczą stare dżinsy i koszula flanelowa), odpowiednim obuwiu (np. buty turystyczne), a w razie gdy prace są naprawdę poważne to o rękawicach, okularach ochronnych, maseczce przeciwpyłowej oraz nausznikach. Teraz możesz działać!

Kiedy już wszystko prawie gotowe to możesz nareszcie jechać po farbę w upragnionym, wyśnionym kolorze. Jednak pamiętaj, że najważniejszy nie jest sam kolor, a… Farba! Decydując się na odpowiednią do pokoju dla dziecka musisz pamiętać o kilku sprawach, bo musi być bezpieczna dla zdrowia i nie może wydzielać szkodliwych związków. W związku z tym wybierz farbę rozcieńczaną wodą, a nie rozpuszczalnikiem – najpopularniejsze są farby akrylowe, które należą do grupy farb emulsyjnych (tak jak farby winylowe oraz lateksowe). Zaletą tych farb jest fakt, że łatwo się rozprowadzają, dobrze kryją, nie schną zbyt długo, a powłoki, które tworzą na ścianach są paroprzepuszczalne, co sprawia, że we wnętrzu jest dobry mikroklimat uniemożliwiający powstawanie grzybów oraz pleśni. Warto również zwrócić uwagę, aby farba była bezpieczna dla alergików i nie zawierała żadnych szkodliwych substancji toksycznych, czy rakotwórczych. Dobre farby sprawdzonych firmy takich jak Tikkurilla czy Beckers możesz kupić w http://www.elgrom.pl/

O czym warto pamiętać przez cały czas trwania remontu? Nie, nie… Nie o finansach (chociaż też są ważne), ale o tym po co w ogóle robisz ten remont! Jeżeli akurat jest to remont pokoju dla Twojego dziecka to pomyśl o jego uśmiechu, kiedy zobaczy wymarzoną, niebieską ścianę z gwiazdkami, albo piętrowe łóżko. To właśnie emocje ludzi są najważniejsze.