Rodzaje domów

Jaka jest Twoja pierwsza myśl, kiedy słyszysz słowa „wymarzony dom”? Spokój? Wolność? Własny ogródek? U mnie od razu pojawia się wizja werandy, na której siedzę z kubkiem ulubionej herbaty i patrzę na zachód słońca. Każdy ma marzenia, które należy spełniać. Jednak należy pamiętać, że nawet do realizacji swoich marzeń należy podejść z głową i najlepiej na chłodno, aby ostatecznie nie żałować podjętych decyzji.

Wiesz, że ostatecznie chcesz zamieszkać ze swoją rodziną w cudownym domu, gdzie każdy będzie miał swój kąt. Podjąłeś nawet decyzję o zakupie działki, z której roztacza się piękny widok na las. Już nawet planujesz, gdzie stanie murowany grill i mały plac zabaw dla dzieci. Wręcz oczami wyobraźni witasz gości na parapetówce i chwalisz się kominkiem w pokoju dziennym… Wszystko zapowiada się wspaniale, ale zanim do tego dojdzie musisz usiąść i przemyśleć kilka istotnych kwestii.

Na wstępie warto spisać wszystkie funkcje jakie ma pełnić Twój dom, bo przecież ma nie być tylko ładny, ale przede wszystkim funkcjonalny dla wszystkich. Warto przeanalizować codzienność każdego członka rodziny, bo może okazać się, że nie wystarczy garaż na jeden samochód, a druga połówka potrzebuje mieć domowe biuro z osobnym wejściem. Już nie wspomnę o ilości łazienek, czy wielkości garderoby. Codzienność Twojej rodziny powinna determinować ostateczny projekt domu, bo dom jest przede wszystkim do mieszkania, a nie do podziwiania.

Projekt domu Lisandra 2M WOK1062

Ilość gotowych projektów jest olbrzymia, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Dlatego poza względami wizualnymi warto zwrócić uwagę nie tylko na ułożenie pomieszczeń, ale także na ich metraż. Budowa domu to duża inwestycja i to często na całe życie, więc dobrze jest zainwestować w coś, co będzie cieszyć przez lata, bo wykorzystasz dosłownie każdy metr kwadratowy. Nie ma co budować zbyt dużego domu, bo warto myśleć przyszłościowo – co będzie, gdy dzieci dorosną?

Już widzę, jak podjęte kwestie wprawiają Ciebie w zadumę – co ja najlepszego zrobiłem? Czy na pewno chcę tego domu? Nie daj się pierwszym chwilom zwątpienia! Cały czas trzymaj się wizji końca – parapetówki ze znajomymi przy tym murowanym grillu w ogrodzie koło lasu. Jednak abyś miał pewność, co do rodzaju domu, który ostatecznie ma być Twoim kawałkiem świata, mam dla Ciebie zestawienie tych najpopularniejszych. Może okaże się, że jest druga rodzina, którą chciałbyś mieć za ścianą?

Projekt domu APS 289 LUA1386

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest projekt domu jednorodzinnego. W jego przypadku użytkownicy mają do dyspozycji działkę otaczającą budynek, a najbliżsi sąsiedzi są za przysłowiowym płotem. Takie rozwiązanie daje rodzinie poczucie prywatności oraz wolności, bo ostatecznie budynek jest dopasowany wyłącznie do nich – może być piętrowy lub parterowy, czy też ze skośnym dachem lub prostym.

Projekt domu Murator M225c Światła miasta – wariant III (dwulokalowy) WAJ3824

Kolejną popularną opcją jest projekt domu dwurodzinnego – jest to propozycja najdogodniejsza dla wielopokoleniowej rodziny. W budynku znajdują się dwa mieszkania na osobnych kondygnacjach ze wspólną klatką schodową. Projekt takiego domu z jednej strony daje poczucie prywatności, jednak z drugiej dają możliwości częstych kontaktów rodzinnych.

Projekt domu Aviator 4 WRN1391

Projekty domów do zabudowy bliźniaczej charakteryzują się tym, że dwa domy jednorodzinne są za ze sobą bezpośrednio połączone (stykają się jedną ścianą) i najczęściej mają jednolity wygląd. W każdym domu mieszka odrębna rodzina, dlatego warto decydować się na taką budowę z osobami, które doskonale się zna, aby ostatecznie powstała spójna stylistyka odpowiadająca większej ilości użytkowników.

Projekt domu Eco 13 WOZ1011

Kolejną możliwością jest projekt domu do zabudowy szeregowej. W jego przypadku jest mowa o kilku domach w tym samym stylu znajdujących się w jednym rzędzie, które są ulokowane równolegle względem ulicy. Taka zabudowa charakteryzuje się tym, że domy stykają się ścianami – te wewnątrz rzędu po obu stronach mają sąsiadów.

Znając możliwości można świadomie podjąć decyzję na temat swojego wymarzonego domu. Bo może jednak marzysz o mieszkaniu na cichym osiedlu w szeregowcu? A może z dziadkami, którzy zajmą się dorastającymi dziećmi? Decyzja należy do Ciebie – najważniejsze, aby była przemyślana.

Wizualizacje: extradom.pl