Przestrzeń nad ubikacją

Masz niewielką łazienkę, w której liczy się każdy centymetr? Zastanawiasz się, jak możesz zagospodarować przestrzeń nad ubikacją? Czy lepiej pomyśleć o półkach, a może jednak o zamykanych szafkach?

Projektując niewielkie pomieszczenia należy brać pod uwagę nie tylko sam ich wygląd, ale przede wszystkim ilość rzeczy, jakie muszą się zmieścić. W łazience nie może zabraknąć miejsca na rzeczy, które używa się na co dzień, a niekoniecznie występują w roli głównej w pięknych, katalogowych aranżacjach. Mowa o szczoteczkach elektrycznych, sporej ilości kosmetyków do pielęgnacji, papierze toaletowym, środkach czyszczących, czy innych rzeczach, które po prostu są i muszą być. W związku z nimi w łazience warto skupić się nie tylko na płytkach czy armaturze, ale… Szafkach i organizacji. Dlatego kiedy mowa o małej powierzchni to warto pomyśleć o zabudowaniu przestrzeni nad ubikacją.

W przypadku jednego z ostatnich projektów (projekt domu w Tarnowskich Górach) postanowiłam wykorzystać dosłownie każdy fragment obu łazienek, ponieważ powierzchnia całego domu była konkretna, jednak łazienki były po prostu optymalne. W związku z tym wspólnie z klientem doszliśmy do wniosku, że przyda się półka na rzeczy, po które częściej sięga (np. ulubione perfumy), ale też nie może zabraknąć szafek. Będą one wąskie, ponieważ mowa jedynie o około 15cm, jednak tyle wystarczy na ukrycie kosmetyków, szczoteczek i innych niekoniecznie estetycznych elementów. O czym warto pamiętać myśląc o takiej zabudowie? Na pewno o przynajmniej jednym, ukrytym gniazdku, ponieważ w dzisiejszych czasach znajdzie się chociaż jedno urządzenie (np. szczotka soniczna do mycia twarzy), które rzadziej lub częściej potrzebują dostępu do prądu.