Podłoga winylowa

Zastanawiasz się, co zastosować w swoim pokoju dziennym, ale opcji jest tyle, że dostajesz już oczopląsu? W sklepie zalewa Cię fala informacji o różnych możliwościach, a wśród nich przewija się termin podłoga winylowa? Czy może to jest właśnie to, czego szukasz? Co to właściwie są te panele winylowe? Spokojnie, już pędzę z odpowiedzią.

Panele winylowe (LVT – Luxury Vinyl Tiles) są wykonane z kilku warstw: z dwóch przeźroczystych winylowych, jednej fotograficznej (z wybranym wzorem), warstwy nośnej oraz wzmacniającej. Tłumacząc jeszcze prościej: kilka warstw winylu składa się ostatecznie na to, aby w Twoim domu zagościł materiał bardzo trwały i efektowny.

Najpopularniejsze są te imitujące drewno i w formacie klasycznej deski, jednak to wcale nie oznacza, że możliwości tej podłogi kończą się właśnie na tym. Decydując się na ten rodzaj podłogi pozwalasz sobie na stworzenie naprawdę wyjątkowego wnętrza, gdzie oprócz drewna może rozgościć się kamień, beton, czy ceramika bez względu na warunki. Dodatkowym plusem jest fakt, że wymiary oraz kształty elementów tej podłogi można dopasowywać indywidualnie do projektu. W związku z tym ostatecznie można połączyć design z funkcjonalnością nawet w miejscach, gdzie natężenie ruchu jest naprawdę duże (np. przedpokój, kuchnia, biuro) lub wilgoć nie pozwala na zastosowanie naturalnych materiałów (np.łazienka).

Czy podłoga winylowa to gumolit? Nie. Czy panele laminowane to co innego niż panele winylowe? Tak. Łączy je wiele cech, jednak przede wszystkim różni je materiał z jakiego są wykonywane. Panele laminowane są produkowane z naturalnego drewna, a warstwa wierzchnia jest wykonana z żywicy melaminowej, natomiast te winylowe wytwarza się z polichlorku winylu. Oba rozwiązania są trwałe i odpowiednie do domowych wnętrz, więc podejmując decyzję, którą z podłóg chce się zastosować w domu, warto samodzielnie przeanalizować zalety obu opcji. Jednak dzisiaj skupię na walorach podłogi winylowej, ponieważ jest ona:

  • trwała i wodoodporna
  • odporna na zabrudzenia i plamoodporna, a więc łatwa w utrzymaniu czystości
  • odporna na uderzenia i ścieranie
  • łatwa w montażu – jest cienka, więc można zastosować ją nie tylko na wylewkę, ale na aktualną podłogę
  • odpowiednia na ogrzewanie podłogowe

Co w takim razie proponuję klientom? Wszystko zależy od ich potrzeb, marzeń oraz budżetu. Jednak ostatnio coraz częściej mówię o podłogach winylowych, aby każdy z nas wiedział, że ma wybór i może podjąć świadomą decyzję na lata.