Kupować czy wynajmować?

Męczy Cię pytanie: kupować czy wynajmować mieszkanie? Nie jesteś pewny, czy jesteś w odpowiednim momencie życia, aby zdecydować się na kredyt i mieszkanie w jednym miejscu przez (przynajmniej) kolejną dekadę? Warto, abyś się zatrzymał i przeanalizował kilka aspektów.

Każdy z nas jest inny i nie ma co uogólniać, że dosłownie każdy powinien przed trzydziestką zakładać rodzinę, brać kredyt na mieszkanie i inwestować w lokum na lata. Jest to powszechne zachowanie, jednak nie jedyne słuszne. W końcu niektórzy mają pracę wymagającą elastyczności albo ciągle czują, że to nie jest ich miejsce na świecie. Co wtedy? Mają się zmuszać do tego, co typowe, bo to nadszedł ich czas? Nie!

Jeżeli należysz do ludzi, którzy ciągle szukają swojego miasta lub masz pracę wymagającą zmian miejsca zamieszkania to możesz śmiało pomyśleć o wynajmie. Wtedy będziesz mógł w spokoju kontemplować nad tym, co dalej i podjąć świadomą decyzję, która nie będzie dyktowana zewnętrznymi bodźcami. Wynajem daje wolność, bo nie tylko można zrezygnować z mieszkania, ale również poznać swoje preferencje, co do idealnego docelowego lokum. Nie ma nic złego w poznawaniu samego siebie, bo warto wiedzieć, co się lubi, a co definitywnie przeszkadza. Nie każdy musi marzyć o zamkniętym osiedlu z placem zabaw i podziemnym parkingiem. Niektórych będzie ciągnąć do starych kamienic z uroczymi, tajemniczymi podwórkami. Jednak aby tego się dowiedzieć trzeba… Próbować.

Jeśli już próbowałeś różnych rozwiązań, doskonale wiesz, czego oczekujesz od życia i od wymarzonego mieszkania to śmiało możesz zastanowić się nad zakupem mieszkania. Podstawą jest zadowolenie z lokalizacji swoich czterech ścian, ponieważ jest to inwestycja na długie lata. Nie można patrzeć przy zakupie na tu i teraz, ale na swoje plany za 5 czy 10 lat, aby po prostu nie żałować. Na razie jesteś w związku małżeńskim, jednak teraz nie planujesz dzieci… Teraz nie, ale co będzie za rok czy dwa? Może się okazać, że warto mimo wszystko, aby w pobliżu był żłobek i sprawdzona przychodnia. Świadomie kupione mieszkanie może być najlepszą decyzją w życiu, którą będziesz wychwalać przez dekady. W końcu jest to coś, co się ma – nikt nie może wypowiedzieć umowy, czy dawać stanowczych rad na temat ewentualnych zmian w trakcie remontu. Dlatego jeżeli marzysz o mieszkaniu, które skroisz na swoją miarę to warto zainwestować we własne lokum.

W całej Polsce jest wielu deweloperów proponujących swoim przyszłym klientom wymarzone osiedla. Często takie inwestycje charakteryzują się nowoczesnymi rozwiązaniami, niezbyt wysoką zabudową, komfortowymi układami mieszkań, a także kameralnością i terenami zielonymi. Jednym z takich osiedli jest Klonowy Zakątek w Warszawie i ze szczegółami można zapoznać się na stronie dewelopera: alberoinvest.pl

W związku ze wszystkimi zaletami i wadami poszczególnych rozwiązań warto samodzielnie podjąć decyzję najlepszą dla siebie i swojej życiowej sytuacji. Nie powinno się myśleć o tym, co robią inni lub czy to już najwyższy czas się ustatkować, a o sobie – swoich potrzebach i stylu życia.