Jak wybrać łóżko dla dziecka?

Zawsze nadchodzi taki dzień, kiedy pokój malucha ma zmienić się w pokój dziecka. Wtedy to wnętrze przechodzi gruntowną przemianę – widać zainteresowania małego człowieka, pojawiają się zebrane pamiątki, a meble zaczynają przypominać te dla dorosłych. W związku z tym warto zadbać o komfort swojej pociechy i kupić łóżko, które będzie nie tylko dobrze wyglądało, ale przede wszystkim będzie bezpieczne, wygodne i na lata.

Należy wiedzieć, że łóżko dla jednej dorosłej osoby powinno mieć materac 90x200cm, aby miało odpowiedniej wielkości powierzchnię do spania. Wybierając ten element sypialni warto zastanowić się, czy nie pomyśleć o miękkim zagłówku, a także o opcji z pojemnikiem w którym można schować np. pościel. A jak wygląda sytuacja w przypadku łóżka dla dziecka?

Przeglądając zbiór inspiracji dostępnych na kdcmeble.com można śmiało dojść do wniosku, że jedyne co ogranicza rodzica przy aranżacji pokoju dla dziecka to jego wyobraźnia. Można zdecydować się na finezyjne łóżko w kształcie samochodu, udekorowanego motywem piłkarskim albo zwierzęcym, a nawet piętrowe w nasyconej kolorystyce. Jednak jeżeli jesteś zwolennikiem stonowanych wnętrz, które uzupełnia się sezonowymi dekoracjami to nie martw się – takie łóżka także są w ofercie.

Podstawową kwestią jest wybór między jednoosobowym łóżkiem, a piętrowym dedykowanym dla rodzeństwa. W przypadku jedynaków sprawa jest łatwa i oczywista, jednak mając przynajmniej dwójkę dzieci, warto przeanalizować przestrzeń pod względem dostępnego miejsca. Przy niewielkiej powierzchni piętrowe łóżko jest dobrą oszczędnością miejsca, ale decydując się na nie trzeba zwrócić szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa – czy jest wygodna drabinka do wejścia na górę oraz czy są boczne barierki, aby dziecko nie sturlało się podczas snu czy zabawy.

Tak jak w przypadku łóżek dla dorosłych jest mowa o materacu o wymiarach 90x200cm, tak w przypadku dzieci popularne są dwa wymiary 80x160cm i 80x180cm, chociaż czasami wchodzi w grę 90x200cm. Wiele zależy od wieku dziecka, jednak kiedy jest ono małe warto skupić się na tych dwóch pierwszych wymiarach. Ostateczną decyzję o wielkości łóżka trzeba przemyśleć indywidualnie i powinno się mieć na uwadze, że pociechy szybką rosną.

Jeżeli już masz wybrane łóżko i jego wymiar to czas pomyśleć o tym, czy powinno mieć dodatkową szufladę (jedną lub dwie), czy może nawet wyciągany materac, który w razie potrzeby wyjeżdża spod tego bazowego. Są to elementy ułatwiające codzienność, więc warto zastanowić się nad nimi, ponieważ łóżko dla dziecka ma być nie tylko ładne i bezpieczne, ale także funkcjonalne.

Mając na uwadze wszystkie powyższe uwagi sądzę, że bez większego problemu dokonasz odpowiedniej decyzji na temat wymarzonego łóżka dla swojej pociechy. Takiego, które będzie cieszyć oko i będzie spełniać wszystkie wymagania dorosłych oraz dzieci.

Zdjęcia: kdcmeble.com