Jak ukryć pralkę?

Pralkę zaliczam do tych sprzętów, co telewizor, a więc do tych, które niekoniecznie muszą być widoczne. Najczęściej nie jest atrakcyjna wizualnie: biała, sporej kubatury, z kilkunastoma przyciskami i coraz częściej z wyświetlaczem. Dlatego od razu pojawia się pytanie: jak ją ukryć?

Moja pierwsza, własna pralka przyjechała… Wczoraj. Czuwałam nad tym, aby była jak najwęższa, a przy okazji, żeby nie miała kosmicznego wyglądu. Udało się, ale… I tak nie jest jakaś designerska, żeby od razu chwalić się nią na dzień dobry. W związku z tym muszę pomyśleć nad tym, jak ją ujarzmić.

Ukryta pralka, zdjęcie: blogs.cotemaison.fr
Ukryta pralka, zdjęcie: blogs.cotemaison.fr

Zacznę od sposobu, który pozytywnie mnie zaskoczył: pralka ładowana od góry ukryta w wyspie. Genialne rozwiązanie, bo nie tylko sprzęt znika z łazienki, ale i  jest niewidoczna w kuchni.

Ukryta pralka, zdjęcie: bhg.com
Ukryta pralka, zdjęcie: bhg.com

Jednak zdaję sobie sprawę, że wiele osób nie wyobraża sobie pralki w innym pomieszczeniu niż pralnia lub po prostu łazienka. W takim momencie najlepiej zdecydować się na ukrycie sprzętu w zabudowie. Oczywiście najkorzystniej od razu uwzględnić to w trakcie projektowania pomieszczenia, ponieważ wysokość, szerokość i głębokość pralki determinuje wielkość samego mebla.

Ukryta pralka, zdjęcie: archdaily.com
Ukryta pralka, zdjęcie: archdaily.com

Pralka może wyłaniać się zza składanych/przesuwnych frontów, czy też rolet. Nie trzeba od razu decydować się na klasycznie otwierane drzwiczki, które zabierają sporo miejsca podczas wkładania i wyciągania prania.

Ukryta pralka, zdjęcie: marimeri.ru
Ukryta pralka, zdjęcie: marimeri.ru

To co mnie nie do końca przekonuje, ale również jest stosowane to zasłonka. Zdania na jej temat na pewno będą podzielone, jednak osobiście nie zastosowałabym jej ani prywatnie, ani zawodowo. Jestem zwolenniczką frontów, które w przypadku stylizowanych wnętrz mogą być z klimatycznymi frezami lub uchwytami.