Jak ukryć karnisz?

Wiem po swoim mieszkaniu, iż karnisz potrafi być problematycznym elementem we wnętrzu, ponieważ nie zawsze dobrze wpisuje się w stylistykę przestrzeni. Dlatego też mam dla Was kilka sposobów na jego ukrycie, które sama z chęcią wykorzystałabym u siebie.

Ukryty karnisz, zdjęcie: flickr.com
Ukryty karnisz, zdjęcie: flickr.com

Obniżony sufit – to jeden z moich faworytów, ponieważ za sprawą wnęki występującej przy oknie można ukryć karnisz. Dzięki temu ma się wrażenie, iż połacie materiału nie mają ani początku, ani końca – po prostu spływają po ścianie od góry do dołu.

Ukryty karnisz, zdjęcie: dustjacket-attic.com
Ukryty karnisz, zdjęcie: dustjacket-attic.com

Sztukateria/płyta kartonowo-gipsowa – w klasycznych wnętrzach można pokusić się o dodanie klimatu za sprawą pasa sztukaterii, za którym ukryje się mechanizm karnisza. Ta opcja może być świetnym dopełnieniem dla profili dekoracyjnych występujących na ścianach. Jednak jeżeli chcemy pozostać przy bardziej minimalistycznym rozwiązaniu to warto pomyśleć o płycie kartonowo-gipsowej przykręconej za sprawą odpowiednich profili do sufitu. W tym momencie mamy zasłonięty karnisz, ale jednocześnie wybrana opcja nie jest wiodącym elementem dekoracyjnym we wnętrzu.

Ukryty karnisz, zdjęcie: design-milk.com
Ukryty karnisz, zdjęcie: design-milk.com

Listwa we frezie – nie ukrywam, iż jest to dla mnie trochę innowacyjna opcja, która kojarzy mi się ze sterylnymi, nowoczesnymi budynkami. Jednak zapewne, jak w wielu przypadkach równie dobrze odnalazłaby się w innej stylistyce.

Dedykowana obudowa PCV – to niestety nie jest coś, co polecam, jednak wspomnę o tym. Moim zdaniem nie można tego rozwiązania zaliczyć do najbardziej estetycznych oraz funkcjonalnych, ale występuje na rynku, więc zapewne są osoby które z niego korzystają. Czemu jestem na nie? Bo plastikowe wykończenie odróżnia się od faktury sufitu, natomiast wysokość i wygląd samej osłony jest ustalony fabrycznie, więc nie daje wielkiego pola do popisu.

Fot.  Mueble de España / Furniture from Spain via Foter.com / CC BY-NC-SA