Iris Apfel

Chcesz poznać kogoś, kto w wieku 95 lat nadal ma chrapkę na życie? Kogoś, komu obca jest nuda i minimalizm? To powinieneś poznać Iris Apfel, która wie, co to znaczy korzystać z życia i zarażać tym wszystkich dookoła.

Iris urodziła się w 1921 roku w Nowym Jorku, a jej rodzicami byli rosyjscy Żydzi, który wyemigrowali do USA. Ojciec założył firmę produkującą lustra, natomiast matka prowadziła butik. Iris ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie w Nowym Jorku, aby w 1948 roku wyjść za mąż za Carla Apfela. Jako małżeństwo założyli firmę Old World Weavers, która specjalizowała się w restaurowaniu mebli i wspólnie pracowali w niej, aż do 1992 roku, kiedy przeszli na emeryturę. Jednak to nie był koniec, a początek życia Apfel, bo aż do teraz jest znana i ceniona w świecie mody oraz wnętrz. Nawet doczekała się wystawy na temat swojego stylu, która została zorganizowana w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Zdjęcie: homedit.com
Zdjęcie: homedit.com

Jaka jest Iris Apfel? To ekscentryczny, barwny ptak, który hołduje maksymalizmowi. Uwielbia pchle targi, niepowtarzalne meble, barwne, wzorzyste tkaniny, ale i różnorodną biżuterię, a także nietuzinkowe ubrania. Posiada fascynującą osobowość, która oczarowała współczesny świat mody, który może i goni za młodością, ale dla Iris zrobił wyjątek. Dlaczego? Bo jej garderoba to prawdziwa kopalnia skarbów i nie uważa, że styl powinno uzależniać się od wieku.

Zdjęcie: homedit.com
Zdjęcie: homedit.com

Projektując wnętrza też tworzy niepowtarzalne kombinacje, w których nie brakuje detali i antyków. Na pewno jej styl nie jest dla miłośników minimalizmu, bo próżno w nim szukać stonowanych i wyważonych połączeń. Za to dużo w nim barw i elementów z różnych epok. Zaufało jej, aż dziewięciu prezydentów Stanów Zjednoczonych, dzięki czemu przez lata aranżowała wnętrza Białego Domu. To niemałe wyróżnienie i chociaż pewnie niejeden będzie zastanawiać się jakim cudem jej się to udało to mimo wszystko trzeba jej przyznać, że ma dużo uroku osobistego oraz, że wypracowała swój niepowtarzalny styl.

Fot.  jestrudo.pl